1. Beräkna molen med cacl₂:
* molmassa av CaCl₂: 40,08 g/mol (Ca) + 2 * 35,45 g/mol (Cl) =110,98 g/mol
* mol Cacl₂: (347 g) / (110,98 g / mol) =3,13 mol
2. Beräkna mullorna av joner:
* Varje CaCl₂ -molekyl dissocieras till 3 joner: 1 Ca²⁺jon och 2 Cl⁻joner.
* Totala mullvader av joner: 3,13 mol CaCl₂ * 3 joner/mol =9,39 moljoner
3. Beräkna antalet joner:
* Avogadros nummer: 6.022 x 10²³ joner/mol
* Totalt antal joner: 9,39 moljoner * 6,022 x 10²³ joner/mol = 5,66 x 10²⁴joner
Därför finns det cirka 5,66 x 10²⁴joner närvarande i 347 g CaCl₂.