1. Hitta den molmassan av NaCl:
* Natrium (Na) har en molmassa på 22,99 g/mol.
* Klor (CL) har en molmassa av 35,45 g/mol.
* Molmassa av NaCl =22,99 g/mol + 35,45 g/mol =58,44 g/mol
2. Använd följande formel för att beräkna mol:
* Mol =massa (g) / molmassa (g / mol)
Exempel:
Låt oss säga att du har 116,88 gram NaCl.
* Mol =116,88 g / 58,44 g / mol =2 mol
Vänligen ange massan av NaCl i gram så att jag kan beräkna antalet mol för dig.