1. Hitta molmassan för varje komponent:
* mgso₄:
* Mg:24,31 g/mol
* S:32,06 g/mol
* O:16,00 g/mol (x 4) =64,00 g/mol
* Total molmassa av MgSO₄ =24,31 + 32,06 + 64,00 =120,37 g/mol
* 7H₂O:
* H:1,01 g/mol (x 2 x 7) =14,14 g/mol
* O:16,00 g/mol (x 7) =112,00 g/mol
* Total molmassa på 7H₂O =14,14 + 112,00 =126,14 g/mol
2. Hitta den totala molmassan av Epsom -salt:
* Total molmassa av MgSO₄ · 7H₂O =120,37 g/mol + 126,14 g/mol =246,51 g/mol
3. Beräkna massaprocenten:
* (Massa av vatten / total massa Epsom -salt) x 100%
* (126,14 g/mol/246,51 g/mol) x 100% = 51,17%
Därför är massaprocenten av vatten i Epsom -salt (MgSO₄ · 7H₂O) cirka 51,17%.