1. Hitta den molmassan av KCl:
* Kalium (k) har en molmassa på 39,10 g/mol
* Klor (CL) har en molmassa på 35,45 g/mol
* Molmassa av KCl =39,10 g/mol + 35,45 g/mol =74,55 g/mol
2. Använd formeln:
* mol =massa / molmassa
3. Anslut värdena:
* mol =48 g / 74,55 g / mol
* Mol ≈ 0,644 mol
Därför finns det cirka 0,644 mol i 48 g kcl.