Förstå koncepten
* STP (standardtemperatur och tryck): 0 ° C (273,15 K) och 1 atm tryck.
* Idealisk gaslag: Pv =nrt, var:
* P =tryck
* V =volym
* n =antal mol
* R =idealisk gaskonstant (0,0821 l · atm/mol · k)
* T =temperatur
* densitet: Densitet (ρ) är massa (m) per enhetsvolym (v):ρ =m/v
steg
1. molmassa av neon: Den molära massan av neon (NE) är 20,18 g/mol.
2. Omorganisation Den ideala gaslagen: Vi måste relatera densitet till den ideala gaslagen. Vi kan ordna om den ideala gaslagen som ska lösas för densitet:
* n =m/m (där m är molmassa)
* Ersätta detta i den ideala gaslagen:pv =(m/m) rt
* Omarrangering för att lösa för densitet (ρ =m/v):ρ =(pm)/(rt)
3. Anslut värden:
* P =1 atm
* M =20,18 g/mol
* R =0,0821 l · atm/mol · k
* T =273,15 K
4. Beräkna:
* ρ =(1 atm * 20,18 g/mol)/(0,0821 l · atm/mol · k * 273,15 k)
* ρ ≈ 0,90 g/l
Därför är densiteten för neongas vid STP cirka 0,90 g/l.