• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Kemi
    Vad är HCL -koncentrationen om 53,1 ml 0,300 M NaOH krävs för att titrera en 15,0 provsyra?
    Så här beräknar du HCL -koncentrationen:

    1. Förstå reaktionen

    Reaktionen mellan HCl (saltsyra) och NaOH (natriumhydroxid) är en neutraliseringsreaktion:

    Hcl (aq) + naOH (aq) → naCl (aq) + h₂o (l)

    2. Stökiometri

    Den balanserade ekvationen visar ett 1:1 molförhållande mellan HCl och NaOH. Detta innebär att en mol HCl reagerar helt med en mol NaOH.

    3. Beräkna mol NaOH

    * Använd molariteten och volymen av NaOH för att hitta mullvadarna:

    * Molar NaOH =Molarity × Volym (i liter)

    * Mullvader NaOH =0,300 m × 0,0531 l =0,01593 mol

    4. Beräkna mol hcl

    * Eftersom molförhållandet är 1:1 är molen hos HCl lika med molen av NaOH:

    * Mol HCl =0,01593 mol

    5. Beräkna HCL -koncentration

    * Koncentration (molaritet) =mol / volym (i liter)

    * Koncentration HCl =0,01593 mol / 0,0150 L =1,062 M

    Därför är koncentrationen av HCL -lösningen 1,062 m.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com