1. Konvertera temperaturen till Kelvin
* T (Kelvin) =T (Celsius) + 273.15
* T =20 ° C + 273,15 =293,15 K
2. Använd den ideala gaslagen
* Pv =nrt
* P =tryck (ATM) =0,090 ATM
* V =volym (l) =1,8 l
* n =mol gas (mol)
* R =idealisk gaskonstant =0,0821 l · atm/mol · k
* T =temperatur (k) =293,15 k
3. Lös för mol (n)
* n =(pv) / (rt)
* n =(0,090 atm * 1,8 l) / (0,0821 l · atm / mol · k * 293,15 k)
* N ≈ 0,067 mol
4. Beräkna molmassa
* Molmassa =massa (g) / mol (mol)
* Molmassa =589 g / 0,067 mol
* Molmassa ≈ 8800 g/mol
Därför är den molära massan för den okända gasen ungefär 8800 g/mol.
Viktig anmärkning: Denna beräkning antar att gasen beter sig idealiskt. I verkligheten kan gaser avvika från idealiskt beteende vid högt tryck eller låga temperaturer.