1. Bestäm molekylvikten för vatten (H₂O)
* Väte (H) har en atomvikt på cirka 1 g/mol.
* Syre (O) har en atomvikt på cirka 16 g/mol.
* Vatten (H₂O) har en molekylvikt av (2 * 1) + 16 =18 g/mol
2. Beräkna massprocenten väte i vatten
* Vätes bidrag till den totala vattenmassan är (2 * 1 g/mol)/18 g/mol =0,1111 (ungefär)
* Detta innebär att väte utgör cirka 11,11% av massan av vatten.
3. Beräkna vätmassan i 25,0 g vatten
* Multiplicera vattenmassan med massprocenten väte:25,0 g * 0,1111 =2,78 g
Därför finns det cirka 2,78 gram väte i 25,0 gram vatten.