• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Kemi
    Hur många mol gas upptar 1,3 L vid ett tryck 3,89 atmosfärer och temperatur 323 K?
    Så här beräknar du antalet mol gas med den ideala gaslagen:

    1. Den ideala gaslagen

    Den ideala gaslagen representeras av ekvationen:

    Pv =nrt

    Där:

    * P =tryck (i atmosfärer)

    * V =volym (i liter)

    * n =antal mol

    * R =idealisk gaskonstant (0,0821 l · atm/mol · k)

    * T =temperatur (i Kelvin)

    2. Ordna om ekvationen

    Vi vill lösa för 'n' (antal mol), så vi ordnar om ekvationen:

    n =pv / rt

    3. Anslut värdena

    * P =3,89 atm

    * V =1,3 l

    * R =0,0821 l · atm/mol · k

    * T =323 k

    4. Beräkna

    n =(3,89 atm * 1,3 l) / (0,0821 l · atm / mol · k * 323 k)

    n ≈ 0,195 mol

    Därför upptar ungefär 0,195 mol gas 1,3 L vid ett tryck på 3,89 atmosfärer och en temperatur på 323 K.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com