1. Konvertera enheter
* Temperatur (t): Konvertera Celsius till Kelvin:
T (k) =t (° C) + 273,15
T (k) =-10 ° C + 273,15 =263,15 K
2. Idealisk gaslag
Den ideala gaslagen är:
Pv =nrt
Där:
* P =tryck (i atmosfärer)
* V =volym (i liter)
* n =antal mol
* R =idealisk gaskonstant (0,0821 l · atm/mol · k)
* T =temperatur (i Kelvin)
3. Lös för n (antal mol)
Ordna om den ideala gaslagen som ska lösas för N:
n =pv / rt
4. Anslut värdena
n =(3 atm * 100,0 l) / (0,0821 l · atm / mol · k * 263,15 k)
5. Beräkna
n ≈ 13,9 mol
Därför finns ungefär 13,9 mol gas under dessa förhållanden.