• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Kemi
    Vad är den rot-medelkvadratiska hastigheten för heliumatom i en mullvad en idealisk gas vid ett tryck 2,00 atmosfärer och temperatur 30 grader C. a han har massa 4U?
    Så här beräknar du rot-medel-kvadrat-hastigheten för heliumatomer under de givna förhållandena:

    1. Konvertera enheter

    * Temperatur: 30 ° C =303,15 K (lägg till 273,15 för att konvertera från Celsius till Kelvin)

    * Tryck: 2,00 atm =2,03 x 10^5 pa (1 atm =1.01325 x 10^5 pa)

    * massa: 4 U =6,64 x 10^-27 kg (1 u =1,66054 x 10^-27 kg)

    2. Använd den ideala gaslagen

    Den ideala gaslagen relaterar tryck (P), volym (V), antal mol (N), den ideala gaskonstanten (R) och temperatur (T):

    Pv =nrt

    Vi kan använda detta för att hitta volymen:

    V =(nrt)/p

    3. Beräkna RMS -hastigheten

    Den rot-medelkvadratiska hastigheten (V_RMS) för en idealisk gas ges av:

    V_RMS =√ (3RT/M)

    Där:

    * R är den perfekta gaskonstanten (8.314 J/(mol · k))

    * T är temperaturen i Kelvin

    * M är den molmassan för gasen i kg/mol (m =4 g/mol =0,004 kg/mol för helium)

    Beräkningar

    1. Hitta volymen:

    V =(1 mol * 8.314 J / (mol · k) * 303.15 K) / (2,03 x 10^5 pa)

    V ≈ 0,0124 m³

    2. Beräkna RMS -hastigheten:

    V_RMS =√ (3 * 8.314 J/(mol · k) * 303.15 K/0,004 kg/mol)

    V_RMS ≈ 1360 m/s

    Därför är rot-medel-kvadrathastigheten för heliumatomer i en mol av en idealisk gas vid ett tryck av 2,00 atmosfärer och en temperatur på 30 grader Celsius är ungefär 1360 m/s.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com