1. Beräkna den molmassan av oxalsyran dihydrat (H₂C₂O₄ · 2H₂O):
* H:2 atomer * 1,01 g/mol =2,02 g/mol
* C:2 atomer * 12,01 g/mol =24,02 g/mol
* O:6 atomer * 16,00 g/mol =96,00 g/mol
* Total molmassa =2,02 + 24,02 + 96,00 =122,04 g/mol
2. Beräkna molen med oxalsyradihydrat:
* Mol =massa / molmassa
* Mol =2.431 g / 122.04 g / mol =0,0199 mol
3. Beräkna lösningens koncentration (molaritet):
* Molaritet (M) =mol lösning / volym lösning (i liter)
* Molaritet =0,0199 mol / 0,250 l =0,0796 m
Därför är koncentrationen av den resulterande lösningen 0,0796 m.