• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Kemi
    Hur många mol PCL5 kan produceras från 58,0 g Cl2 (och överskott av P4)?
    Så här löser du detta problem:

    1. Balanserad kemisk ekvation

    Den balanserade kemiska ekvationen för reaktionen är:

    P₄ + 10 Cl₂ → 4 Pcl₅

    2. Konvertera gram CL₂ till mol

    * Hitta den molmassan av Cl₂:2 * 35,45 g/mol =70,90 g/mol

    * Dela upp massan av Cl₂ med dess molmassa:58,0 g / 70,90 g / mol =0,819 mol Cl₂

    3. Använd molförhållandet från den balanserade ekvationen

    * Ekvationen visar att 10 mol CL₂ producerar 4 mol pcl₅.

    * Ställ in en proportion:(0,819 mol Cl₂) / (10 mol Cl₂) =(x mol pcl₅) / (4 mol pcl₅)

    4. Lös för x (mol pcl₅)

    * Cross-multiply:0,819 mol Cl₂ * 4 mol pcl₅ =10 mol Cl₂ * x mol pcl₅

    * Lös för x:x =(0,819 mol cl₂ * 4 mol pcl₅) / 10 mol cl₂

    * Beräkna:x =0,328 mol pcl₅

    Svar: 0,328 mol PCL₅ kan produceras från 58,0 g Cl₂.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com