1. Beräkna den empiriska formelmassan:
* C:12,01 g/mol * 2 =24,02 g/mol
* H:1,01 g/mol * 3 =3,03 g/mol
* Empirisk formelmassa =24,02 + 3,03 =27,05 g/mol
2. Bestäm förhållandet mellan molekylmassa och empirisk formelmassa:
* Molekylmassa / empirisk formelmassa =54 g / mol / 27,05 g / mol =2
3. Multiplicera abonnemanget i den empiriska formeln med förhållandet:
* C2H3 * 2 = C4H6
Därför är föreningens molekylformel C4H6.