1. Skriv den balanserade kemiska ekvationen:
Li₂co₃ (s) → li₂o (s) + co₂ (g)
2. Beräkna den molmassan av Li₂co₃ och Li₂o:
* Li₂co₃:(2 * 6,94 g/mol li) + (12,01 g/mol c) + (3 * 16,00 g/mol o) =73,89 g/mol
* Li₂o:(2 * 6,94 g/mol Li) + (16,00 g/mol O) =29,88 g/mol
3. Konvertera massan av li₂co₃ till mol:
20 g li₂co₃ * (1 mol li₂co₃ / 73,89 g li₂co₃) =0,271 mol li₂co₃
4. Använd molförhållandet från den balanserade ekvationen för att hitta mol Li₂o:
Från den balanserade ekvationen producerar 1 mol Li₂co₃ 1 mol Li₂o. Därför har vi 0,271 mol Li₂o.
5. Konvertera mol Li₂o till gram:
0,271 mol li₂o * (29,88 g li₂o / 1 mol li₂o) = 8,11 g li₂o
Därför är massan av litiumoxid gjord av 20 g litiumkarbonat ungefär 8,11 gram.