1. Hitta den molmassan för C6H6:
* Kol (C) har en molmassa på 12,01 g/mol.
* Väte (H) har en molmassa på 1,01 g/mol.
* Molmassa av C6H6 =(6 * 12,01 g/mol) + (6 * 1,01 g/mol) =78,11 g/mol
2. Använd formeln:
* Mol =massa / molmassa
3. Anslut värdena:
* Mol =195 g / 78,11 g / mol
* Mullvader ≈ 2,49 mol
Därför finns det cirka 2,49 mol C6H6 195g.