1. Hitta den molmassan av BH3
* Bor (b) har en molmassa på 10,81 g/mol
* Väte (H) har en molmassa på 1,01 g/mol
* Molmassa av BH3 =10,81 + (3 * 1,01) =13,84 g/mol
2. Konvertera gram Bh3 till mol
* Mol =(gram) / (molmassa)
* Mol =14,32 g / 13,84 g / mol =1,034 mol
3. Konvertera mol till molekyler
* Avogadros nummer =6.022 x 10^23 molekyler/mol
* Molekyler =(mol) * (Avogadros nummer)
* Molekyler =1,034 mol * 6,022 x 10^23 molekyler/mol =6,23 x 10^23 molekyler
Därför finns det cirka 6,23 x 10^23 molekyler av BH3 i 14,32 gram Bh3.