• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Kemi
    Vad är pH på 150000 L en lösning som innehåller 45 gram salpetersyra och 998 hydrobromsyra?
    Du kan inte bestämma pH för en lösning med 998 hydrobromsyra. Här är varför:

    * hbr (hydrobromsyra) är en stark syra: Den dissocierar helt i vatten, vilket innebär att det släpper alla dess vätejoner (H+). Detta gör det till en mycket stark syra.

    * mätenheter: 998 hänvisar sannolikt till antalet molekyler av HBR, vilket inte är en användbar enhet för att beräkna pH. Vi behöver antingen:

    * mullvader: Antalet mol HBR närvarande.

    * molaritet: Koncentrationen av HBR i mol per liter (mol/L).

    Så här beräknar du pH för en lösning med kända mängder:

    1. Beräkna antalet mol för varje syra:

    * Mol av hno₃ =(massa av hno₃) / (molmassa av hno₃) =45 g / 63,01 g / mol ≈ 0,714 mol

    * Du måste tillhandahålla massan av HBR för att beräkna sina mol.

    2. Beräkna den totala koncentrationen av H+ -joner:

    * Både HNO₃ och HBR är starka syror, så de bidrar med alla deras H+ -joner till lösningen.

    * [H +] =(mol Hno₃ + mol HBR) / (Total lösningsvolym)

    * Du behöver volymen av lösningen i liter (150000 L i detta fall).

    3. Beräkna pH:

    * ph =-log [H+]

    Exempel:

    Låt oss säga att du har 100 gram HBR.

    1. mol HBR:

    * Mol av HBR =(Mass of HBR) / (Molmassa av HBR) =100 g / 80,91 g / mol ≈ 1,237 mol

    2. Total koncentration av H+ -joner:

    * [H +] =(0,714 mol + 1,237 mol) / 150000 L ≈ 1,30 x 10^-5 mol / l

    3. ph:

    * ph =-log (1,30 x 10^-5) ≈ 4,89

    Vänligen ange massan av HBR i gram för att få en exakt pH -beräkning.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com