Förstå transformatorspänningsförhållanden
En transformators spänningsförhållande är direkt proportionell mot antalet varv i dess lindningar. Formeln är:
* v p / V s =N p / N s
Där:
* V p =Primärspänning
* V s =Sekundärspänning
* N p =Antal varv i den primära lindningen
* N s =Antal varv i den sekundära lindningen
Lösning av problemet
1. givet:
* V p =120 volt
* N p =200 varv
* N s =20 varv
2. Lös för V s :
* (120 volt) / V s =(200 varv) / (20 varv)
* 120 / V s =10
* V s =120/10
* V s =12 volt
Därför är transformatorns sekundära spänning 12 volt.