1. Beräkna hastigheten:
* Hastighet (V) =avstånd (d) / tid (t)
* v =1,8 m / 10 s
* V =0,18 m/s
2. Beräkna den kinetiska energin:
* Kinetisk energi (KE) =(1/2) * MASS (M) * Velocity² (V²)
* Ke =(1/2) * 45 kg * (0,18 m/s) ²
* KE =0,729 Joules (J)
Därför är barnets och cykelns kinetiska energi 0,729 joules.