1. Beräkna energin för en enda foton:
* Använd Plancks ekvation: E =HC/λ
* E =En energi från en foton (i Joules)
* H =Plancks konstant (6.626 x 10^-34 J · s)
* C =ljushastighet (2.998 x 10^8 m/s)
* λ =våglängd (i meter)
* Konvertera våglängden till mätare: 655 nm =655 x 10^-9 m
* Beräkna energin:
E =(6.626 x 10^-34 j · s) (2.998 x 10^8 m / s) / (655 x 10^-9 m)
E ≈ 3,03 x 10^-19 j
2. Beräkna energin för 3,0 mol fotoner:
* Konvertera mol till antal fotoner:
* En mol innehåller Avogadros antal partiklar (6.022 x 10^23)
* 3,0 mol fotoner =3,0 x 6,022 x 10^23 fotoner ≈ 1,81 x 10^24 fotoner
* Multiplicera energin för en enda foton med antalet fotoner:
Total energi =(3,03 x 10^-19 j/foton) x (1,81 x 10^24 fotoner)
Total energi ≈ 5,49 x 10^5 j
3. Konvertera joules till kilojoules:
* Total energi i KJ =5,49 x 10^5 J / 1000 J / KJ
* Total energi ≈ 549 kJ
Därför innehåller 3,0 mol fotoner med en våglängd av 655 nm cirka 549 kJ energi.