Förstå koncepten
* kinetisk energi: Detta är den energi som ett objekt har på grund av dess rörelse. Det beräknas med formeln:
* Ke =(1/2) * mv²
* Var:
* Ke är kinetisk energi
* m är massa (i kg)
* v är hastighet (i m/s)
Beräkna bollens totala energi
1. givet:
* m =0,058 kg
* v =1 x 10⁸ m/s
2. Anslut värdena till den kinetiska energiformeln:
* Ke =(1/2) * 0,058 kg * (1 x 10⁸ m/s) ²
3. Beräkna:
* Ke =2,9 x 10⁴ joules (j)
Viktiga anteckningar:
* Relativitet: Hastigheten på 1 x 10⁸ m/s är en betydande del av ljusets hastighet. Vid så höga hastigheter bör vi överväga relativistiska effekter. Problemet anger dock inte detta, så vi antar att klassisk fysik gäller.
* Total energi: I det här fallet, eftersom vi inte får någon information om potentiell energi (som gravitationspotential), är den kinetiska energin den totala energin i bollen.
Därför är bollens totala energi (förutsatt klassisk fysik) cirka 2,9 x 10⁴ Joules.