1. Förstå förhållandet
En foton energi är direkt proportionell mot dess frekvens. Detta förhållande beskrivs av Plancks ekvation:
* e =hν
Där:
* E är fotonens energi (i Joules)
* H är Plancks konstant (cirka 6,626 x 10^-34 joule-sekunder)
* v är fotonens frekvens (i Hertz)
2. Konvertera frekvens till Hertz
Din givna frekvens är "1.6910 till Power 19 Hz", vilket betyder:
* v =1.6910 x 10^19 Hz
3. Beräkna energi i Joules
* E =(6.626 x 10^-34 j · s) * (1.6910 x 10^19 Hz)
* E ≈ 1,12 x 10^-14 J
4. Konvertera joules till kev
* 1 keV (kilo-elektron volt) =1,602 x 10^-16 j
Därför:
* E ≈ (1,12 x 10^-14 j) / (1,602 x 10^-16 j / keV)
* e ≈ 70,0 keV
Svar: Röntgenfotonens energi är ungefär 70,0 keV .