Förstå koncepten
* Specifik värmekapacitet: Mängden värmeenergi som krävs för att höja temperaturen på 1 gram av ett ämne med 1 graders Celsius (eller 1 kelvin). För flytande vatten är den specifika värmekapaciteten ungefär 4,184 J/(g · ° C).
* Värmekapacitet: Den totala mängden värmeenergi som krävs för att höja temperaturen för en specifik massa av ett ämne med 1 graders Celsius (eller 1 kelvin).
Beräkning
1. Formel: Värmekapacitet =massa × specifik värmekapacitet
2. Värden:
* Massa =165 g
* Specifik värmekapacitet för vatten =4,184 J/(g · ° C)
3. Beräkning: Värmekapacitet =165 g × 4,184 J/(g · ° C) =690,36 J/° C
Svar: Värmekapaciteten på 165 g flytande vatten är ungefär 690,36 J/° C .