1. Förstå begreppen
* Specifik värmekapacitet: Detta är mängden värmeenergi som krävs för att höja temperaturen på 1 gram av ett ämne med 1 grad Celsius (eller Kelvin). För vatten är den specifika värmekapaciteten ungefär 4,184 J/(g · ° C).
* Värmeenergiformel: Värmeenergin (Q) som behövs för att ändra temperaturen på ett ämne beräknas med följande formel:
Q =m × c × ΔT
där:
* Q =värmeenergi (i Joules)
* M =ämnets massa (i gram)
* C =specifik värmekapacitet (i j/(g · ° C))
* ΔT =förändring i temperatur (i ° C)
2. Samla informationen
* massa vatten: 1,0 1 vatten har en massa av 1000 gram (eftersom 1 l vatten har en densitet av 1 g/ml).
* Specifik värmekapacitet för vatten: 4.184 J/(g · ° C)
* Förändring i temperatur: ΔT =100 ° C - 0 ° C =100 ° C
3. Beräkna värmeenergin
Q =(1000 g) × (4,184 J/(g · ° C)) × (100 ° C)
Q =418 400 j
Därför behöver du 418 400 joules värmeenergi för att höja temperaturen på 1,0 1 vatten från 0 ° C till 100 ° C.