• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Energi
    En viss pendel har en potentiell energi på 20 J när den är överst. Vilken kinetisk energi?
    Så här bestämmer du den kinetiska energin i pendeln längst ner i svängningen:

    Förstå principen

    * bevarande av mekanisk energi: I ett idealiskt pendelsystem (utan friktion eller luftmotstånd) förblir den totala mekaniska energin (potentiell energi + kinetisk energi) konstant.

    * Energiomvandling: Överst på sin gunga har pendeln maximal potentiell energi och noll kinetisk energi. När den svänger omvandlas potentiell energi till kinetisk energi. Längst ner i gungan har den maximal kinetisk energi och noll potentiell energi.

    Beräkning

    Eftersom den totala mekaniska energin är konstant:

    * Potentiell energi (överst) + kinetisk energi (överst) =potentiell energi (botten) + kinetisk energi (botten)

    Vi vet:

    * Potentiell energi (överst) =20 j

    * Potentiell energi (botten) =0 J (vid den lägsta punkten)

    Därför:

    * 20 J + 0 J =0 J + Kinetic Energy (botten)

    Svar:

    Den kinetiska energin i pendeln längst ner i svängen är 20 J .

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com