Formel:
* q =m * c * Δt
Där:
* q =Absorberad värmeenergi (i kalorier)
* m =Ämnets massa (i gram)
* c =Ämnets specifika värmekapacitet (i kalorier/gram ° C)
* ΔT =Förändring i temperatur (i ° C)
givet:
* m =10,0 gram
* c =0,031 kalorier/gram ° C
* ΔT =20,0 ° C
Beräkning:
* q =(10,0 gram) * (0,031 kalorier/gram ° C) * (20,0 ° C)
* q =6,2 kalorier
Svar: Guldprovet absorberade 6,2 kalorier av energi.