1. Förstå begreppen
* Specifik värmekapacitet: Mängden värme som krävs för att höja temperaturen på 1 gram av ett ämne med 1 graders Celsius (eller 1 kelvin).
* Värmeöverföringsformel: Q =mcΔt, var:
* Q =värmeenergi (i Joules)
* m =massa (i gram)
* C =specifik värmekapacitet (i j/g ° C)
* ΔT =förändring i temperatur (i ° C)
2. Samla informationen
* massa (m): 403 g
* Specifik värmekapacitet för kvicksilver (c): 0,14 j/g ° C
* Förändring i temperatur (ΔT): 67,0 ° C - 11,0 ° C =56,0 ° C
3. Beräkna värmen frigjorda (q)
* Q =(403 g) * (0,14 J/g ° C) * (56,0 ° C)
* Q =3154.56 J
4. Konvertera joules till kilojoules
* 1 kJ =1000 j
* Q =3154.56 J * (1 kJ / 1000 J) =3,15 kJ
Svar: Mängden värme som frigörs från 403 g kvicksilver när den svalnar från 67,0 ° C till 11,0 ° C är ungefär 3,15 kJ .