• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Energi
    Kraften spenderades när en 10 n skivstång höjs 2,0 m på 2 s är?
    Så här beräknar du den utrustade kraften:

    Förstå koncepten

    * arbete: Arbetet utförs när en kraft flyttar ett föremål över ett avstånd. Formeln är:arbete (w) =kraft (f) x avstånd (d)

    * Power: Kraft är den hastighet som arbetet utförs. Formeln är:Power (P) =arbete (W) / Time (T)

    Beräkningar

    1. Beräkna det gjorda arbete:

    * Kraft (f) =10 n

    * Avstånd (d) =2,0 m

    * Arbete (w) =10 n * 2,0 m =20 j (joules)

    2. Beräkna kraften:

    * Arbete (w) =20 j

    * Tid (t) =2 s

    * Power (P) =20 J / 2 S =10 W (watt)

    Svar: Kraften som spenderas när skivstången höjs är 10 watt.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com