• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Fysik
    Vad är accelerationen på 7 kg massa om en kraft 68,6 n brukade flytta den mot jorden?
    Så här beräknar du accelerationen:

    Förstå koncepten

    * Newtons andra rörelselag: Denna lag säger att accelerationen av ett objekt är direkt proportionell mot nettokraften som verkar på den och omvänt proportionell mot dess massa. Ekvationen är: f =ma

    * F =kraft (i newtons, n)

    * m =massa (i kilogram, kg)

    * a =acceleration (i meter per sekund kvadrat, m/s²)

    Lösning av problemet

    1. Identifiera de givna värdena:

    * Kraft (f) =68,6 n

    * Massa (m) =7 kg

    2. Omorganisation Formeln för att lösa för acceleration:

    * a =f / m

    3. ersätt värdena och beräkna:

    * A =68,6 N / 7 kg

    * A =9,8 m/s²

    Svar: Accelerationen av 7 kg massa är 9,8 m/s².

    Viktig anmärkning: Accelerationen du beräknade ligger mycket nära accelerationen på grund av tyngdkraften på jorden. Detta beror på att kraften som appliceras (68,6 n) troligen är tyngdkraften som verkar på massan.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com