• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Fysik
    Vilken konstant kraft ger en massa på 9,5 kg och acceleration 10 mil per sekund?
    Så här löser du detta problem, med tanke på att vi måste använda konsekventa enheter:

    1. Konvertera miles per sekund till meter per sekund

    * 1 mil =1609,34 meter

    * 10 miles/sekund =10 * 1609,34 meter/sekund =16093,4 meter/sekund

    2. Tillämpa Newtons andra rörelselag

    * Newtons andra lag säger:kraft (f) =massa (m) * acceleration (a)

    3. Beräkna kraften

    * F =9,5 kg * 16093,4 m/s²

    * F ≈ 153,882,3 n (Newtons)

    Därför krävs en konstant kraft på cirka 153 882,3 Newtons för att ge en massa på 9,5 kg en acceleration på 10 mil per sekund.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com