• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Fysik
    En mamma lyfter ett 15 kg barn 1,2 m. Hur mycket arbete görs kom ihåg kraften i en viktmassa och tids tyngdkraft.?
    Så här beräknar du det utförda arbetet:

    Förstå koncepten

    * arbete: Arbetet utförs när en kraft får ett objekt att flytta ett visst avstånd. Det beräknas som:arbete (w) =kraft (f) x avstånd (d)

    * tyngdkraften: Tyngdkraften drar föremål mot jorden. Denna kraft beräknas som:kraft (f) =massa (m) x acceleration på grund av tyngdkraften (g)

    * acceleration på grund av tyngdkraften (g): Detta är ungefär 9,8 m/s².

    Beräkningar

    1. Beräkna tyngdkraften på barnet:

    F =m * g

    F =15 kg * 9,8 m/s²

    F =147 n (newtons)

    2. Beräkna det utförda arbetet:

    W =f * d

    W =147 n * 1,2 m

    W =176,4 J (Joules)

    Svar: Modern gör 176.4 Joules av arbetet och lyfter barnet.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com