• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Fysik
    Vilket avstånd rests av en polisbil som rör sig med en konstant hastighet på 1,5 km under 5,0 minuter?
    Så här löser du detta problem:

    1. Konvertera tid till timmar:

    * Det finns 60 minuter på en timme, så 5,0 minuter är lika med 5,0/60 =0,0833 timmar.

    2. Använd formeln:avstånd =hastighet x tid

    * Avstånd =1,5 km/timme * 0,0833 timmar

    * Avstånd =0,125 km

    Därför reser polisbilen ett avstånd på 0,125 kilometer.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com