Förstå koncepten
* Newtons andra lag: Denna lag säger att accelerationen av ett objekt är direkt proportionell mot nettokraften som verkar på den och omvänt proportionell mot dess massa. Ekvationen är:f =ma (där f är kraft, m är massa och a är acceleration)
* nettokraft: Nettokraften är vektorsumman av alla krafter som verkar på ett objekt. I det här fallet är den enda kraften vi överväger den horisontella bogserlinjen.
Beräkning
1. Identifiera de kända värdena:
* Massa (m) =1000 kg
* Kraft (f) =800 n
2. Använd Newtons andra lag för att lösa för acceleration (a):
* F =ma
* a =f / m
* A =800 N / 1000 kg
* A =0,8 m/s²
Svar: Accelerationen av bilen är 0,8 m/s².