1. Konvertera enheter:
* hastighet: Konvertera km/h till M/S:
* 30 km/h * (1000 m/km) * (1 timme/3600 s) =8,33 m/s
* 45 km/h * (1000 m/km) * (1 timme/3600 s) =12,5 m/s
2. Beräkna acceleration:
* acceleration (a) =(slutlig hastighet (v) - initial hastighet (u)) / tid (t)
* A =(12,5 m/s - 8,33 m/s)/15 s
* A =0,278 m/s²
3. Beräkna avstånd:
* avstånd (er) =initial hastighet (u) * tid (t) + (1/2) * acceleration (a) * tid (t) ²
* s =(8,33 m/s * 15 s) + (1/2) * (0,278 m/s²) * (15 s) ²
* s =124,95 m + 31,31 m
* s =156,26 m
Därför:
* Tågens acceleration är 0,278 m/s² .
* Avståndet som går vid tåget är 156,26 meter .