• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Fysik
    En ballong innehåller en gas med tryck på 580 mm Hg och temperatur 227 grader C Vad är det nya när det sjunker till 27 C?
    Så här löser du detta problem, som involverar den kombinerade gaslagen:

    Förstå den kombinerade gaslagen

    Den kombinerade gaslagen relaterar trycket (p), volym (v) och temperatur (t) för en gas:

    (P₁v₁)/t₁ =(p₂v₂)/t₂

    Där:

    * P₁ och V₁ är det initiala trycket och volymen

    * T₁ är den initiala temperaturen i Kelvin (K)

    * P₂ och V₂ är det slutliga trycket och volymen

    * T₂ är den slutliga temperaturen i Kelvin (K)

    Lösning av problemet

    1. Konvertera temperaturer till Kelvin:

    * T₁ =227 ° C + 273,15 =500,15 K

    * T₂ =27 ° C + 273,15 =300,15 K

    2. Identifiera de kända:

    * P₁ =580 mm Hg

    * T₁ =500,15 K

    * T₂ =300,15 K

    3. Antag att volymen är konstant (inte anges i problemet). Detta betyder v₁ =v₂

    4. ersätt de kända värdena i den kombinerade gaslagsekvationen:

    (580 mm Hg * V₁) /500.15 K =(P₂ * V₁) /300.15 K

    5. Förenklade ekvationen genom att avbryta V₁:

    (580 mm Hg) /500.15 K =(P₂) /300.15 K

    6. Lös för P₂:

    P₂ =(580 mm Hg * 300,15 K) / 500,15 K

    P₂ ≈ 348 mm Hg

    Därför är det nya trycket på gasen i ballongen när temperaturen sjunker till 27 ° C ungefär 348 mm Hg.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com