Tryck =Densitet av vatten × Gravity × Djup
Här är uppdelningen:
* Densitet av vatten: Ungefär 1000 kg/m³
* tyngdkraft: Cirka 9,81 m/s²
* Djup: 1,2 meter
Beräkning:
Tryck =1000 kg/m³ × 9,81 m/s² × 1,2 meter
Tryck = 11772 Pascals (PA)
Konvertera till andra enheter:
* kilopascals (KPA): 11772 PA =11.772 KPA
* atmosfärer (ATM): 11772 PA ≈ 0,116 ATM
Därför är vattentrycket på ett djup av 1,2 meter ungefär 11.772 kPa eller 0,116 atm .