Scenario 1:Bok som ligger platt
* Tryck: Tryck definieras som kraft per enhetsområde.
* kraft: Kraften som utövas av boken är dess vikt, som beräknas genom att multiplicera dess massa (20 kg) med accelerationen på grund av tyngdkraften (9,8 m/s²).
* Kraft =20 kg * 9,8 m/s² =196 n (newtons)
* Område: Området för bokens omslag ges som 0,05 m².
* Beräkning: Tryck =kraft / område
* Tryck =196 N / 0,05 m² =3920 PA (PASCALS)
Scenario 2:Bok som står i slutet
* kraft: Kraften förblir densamma (196 n).
* Område: Området i bokens slut är 0,01 m².
* Beräkning: Tryck =kraft / område
* Tryck =196 N / 0,01 m² =19600 PA (Pascals)
Därför:
* Trycket på bordet när boken ligger platt är 3920 Pa .
* Trycket på bordet när boken står i slutet är 19600 Pa .
Nyckel takeaway: Trycket är omvänt proportionellt mot det område som kraften appliceras. Ett mindre område resulterar i högre tryck för samma kraft.