Förstå Hubbles lag
Hubbles lag säger att lågkonjunkturhastigheten (V) för en galax är direkt proportionell mot dess avstånd (D) från oss. Detta förhållande uttrycks som:
* v =h₀ * d
Där:
* v är lågkonjunkturhastigheten (km/s)
* h₀ är Hubbles konstant (km/s/mly)
* d är avståndet till galaxen (Mly - miljoner ljusår)
Tillämpa lagen på problemet
1. givet:
* H₀ =22 km/s/mly
* d =1 miljard ljusår =1000 mly
2. ersätt värdena i ekvationen:
* v =(22 km/s/mly) * (1000 mly)
3. Beräkna lågkonjunkturhastigheten:
* v =22 000 km/s
Svar:
Recessionella hastigheten för en galax på ett avstånd av 1 miljard ljusår, med en Hubble-konstant på 22 km/s/mly, är 22 000 km/s .