Så här beräknar du det:
* Avstånd: Det genomsnittliga avståndet mellan jorden och Saturn är cirka 1,2 miljarder kilometer (746 miljoner miles).
* ljushastighet: Radiovågor reser med ljusets hastighet, som är cirka 299 792 kilometer per sekund (186 282 miles per sekund).
* tid =avstånd / hastighet:
* Tid =1,2 miljarder km / 299 792 km / s
* Tid ≈ 4 000 sekunder
* Tid ≈ 66,67 minuter ≈ 1 timme och 20 minuter
Viktig anmärkning: Detta är en genomsnittlig tid. Den faktiska tiden kan variera beroende på de exakta positionerna för jorden och Saturnus i sina banor.