1. Hitta den molmassan av CaCl₂:
* CA (kalcium) har en molmassa på 40,08 g/mol
* Cl (klor) har en molmassa på 35,45 g/mol
* Eftersom det finns två kloratomer i CaCl₂ är den totala molmassan:40,08 g/mol + (2 * 35,45 g/mol) =110,98 g/mol
2. Använd formeln:
* mol =massa / molmassa
3. Anslut värdena:
* mol =25 g / 110,98 g / mol
* Mol ≈ 0,225 mol
Därför finns det cirka 0,225 mol i ett 25 g prov av CaCl₂.