1. Bestäm molmassan för KOH:
* K (kalium) =39,10 g/mol
* O (syre) =16,00 g/mol
* H (väte) =1,01 g/mol
* Molmassa av KOH =39,10 + 16,00 + 1,01 =56,11 g/mol
2. Beräkna molen av KOH behövs:
* Molaritet (M) =mol lösning / liter lösning
* Vi har 2 M -lösning och 60 ml (0,06 L)
* Mullvader KOH =2 M * 0,06 L =0,12 mol
3. Konvertera mol till gram:
* Gram koh =mol Koh * molmassa av Koh
* Gram Koh =0,12 mol * 56,11 g/mol =6,73 g
Därför behöver du 6,73 gram fast KOH för att framställa en 60 ml 2 m lösning.