1. Hitta den molmassan av Cuo:
* Cu (koppar) har en molmassa på 63,55 g/mol
* O (syre) har en molmassa på 16,00 g/mol
Därför är den molmassan för CuO 63,55 g/mol + 16,00 g/mol =79,55 g/mol
2. Använd formeln:
* mol =massa / molmassa
3. Anslut värdena:
* mol =3,2 g / 79,55 g / mol
* Mol ≈ 0,0402 mol
Därför finns det cirka 0,0402 mol närvarande i 3,2 g Cuo.