1. Konvertera temperaturen till Kelvin
* T (k) =t (° C) + 273,15
* T (k) =27 ° C + 273,15 =300,15 K
2. Beräkna totala mol gas
* Totala mol =mol väte + mol syre + mol helium
* Totala mol =3 + 6 + 9 =18 mol
3. Använd den ideala gaslagen
* Pv =nrt
* P =tryck (vad vi vill hitta)
* V =volym (10 L)
* n =antal mol (18 mol)
* R =idealisk gaskonstant (0,0821 l · atm/mol · k)
* T =temperatur (300,15 K)
4. Lös för tryck
* P =(nrt) / v
* P =(18 mol * 0,0821 l · atm / mol · k * 300,15 k) / 10 l
* P ≈ 44,5 atm
Därför är det totala trycket för gasblandningen i kärlet ungefär 44,5 atmosfärer.