• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Kemi
    170 ml av en acetatlösning på 0,30 M koppar II blandas med ett överskott av natriumsulfid Hur många gram fällningar kommer att bildas?
    Så här löser du detta problem steg-för-steg:

    1. Skriv den balanserade kemiska ekvationen

    Reaktionen mellan koppar (II) acetat (Cu (CH₃COO) ₂) och natriumsulfid (Na₂s) producerar koppar (II) sulfid (CUS) fällning och natriumacetat (Nach₃COO) i lösning.

    Den balanserade ekvationen är:

    Cu (ch₃coo) ₂ (aq) + na₂s (aq) → cus (s) + 2 nach₃coo (aq)

    2. Beräkna mol koppar (ii) acetat

    * molaritet =mol lösning / liter lösning

    * Vi har 170 ml (0,170 L) av 0,30 M koppar (ii) acetat.

    * Omarrangera formeln: mol lösning =molaritet * Litrar av lösning

    * Mol av Cu (CH₃COO) ₂ =0,30 M * 0,170 L =0,051 mol

    3. Bestäm begränsande reaktant

    * Eftersom natriumsulfid är i överflöd är koppar (II) acetat den begränsande reaktanten. Detta innebär att mängden bildad utfällning kommer att bestämmas med mängden koppar (ii) acetat tillgängligt.

    4. Beräkna mol koppar (ii) sulfidutfällning

    * Den balanserade ekvationen visar ett 1:1 molförhållande mellan Cu (CH₃COO) ₂ och CU.

    * Därför kommer 0,051 mol Cu (CH₃COO) ₂ att producera 0,051 mol CU.

    5. Beräkna massa av koppar (II) sulfidutfällning

    * mol =massa / molmassa

    * Den molmassan av CU:er är 95,61 g/mol.

    * Omarrangera formeln: massa =mol * molmassa

    * Massa CUS =0,051 mol * 95,61 g/mol =4,88 gram

    Därför kommer ungefär 4,88 gram koppar (ii) sulfidutfällning att bildas.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com