1. Hitta den molmassan av KNO3:
* K (kalium):39.10 g/mol
* N (kväve):14,01 g/mol
* O (syre):16,00 g/mol (och det finns tre syreatomer)
Molmassa av KNO3 =39,10 + 14,01 + (16,00 * 3) =101,11 g/mol
2. Använd formeln:
Mol =massa / molmassa
3. Anslut värdena:
Mol =6,5 g / 101,11 g / mol
4. Beräkna:
Mol ≈ 0,064 mol
Därför finns det cirka 0,064 mol KNO3 i 6,5 gram.