• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Kemi
    Om en gas upptar volymen på 2,4L vid 14,1 kPa, vad kommer ockupationen 84,6 kPa?
    Så här löser du detta problem med hjälp av Boyles lag:

    Boyle's Law säger att volymen på en gas är omvänt proportionell mot dess tryck, förutsatt konstant temperatur. Matematiskt:

    P₁v₁ =p₂v₂

    Där:

    * P₁ =initialtryck

    * V₁ =initial volym

    * P₂ =sluttrycket

    * V₂ =slutvolym

    givet:

    * V₁ =2,4 l

    * P₁ =14,1 kPa

    * P₂ =84,6 kPa

    att hitta: V₂

    Lösning:

    1. Anslut värdena till Boyles lagekvation:

    (14,1 kPa) * (2,4 L) =(84,6 kPa) * V₂

    2. Lös för V₂:

    V₂ =(14,1 kPa * 2,4 L) / 84,6 kPa

    V₂ ≈ 0,4 L

    Därför kommer gasen att uppta cirka 0,4 L vid ett tryck av 84,6 kPa.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com