• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Kemi
    Hur man beräknar nr. av atomer väte kol syre kväve närvarande i 5.6 gram urea?
    Så här beräknar du antalet atomer av väte, kol, syre och kväve närvarande i 5,6 gram urea (CH₄N₂O):

    1. Bestäm molmassan av urea:

    * Kol (c):12,01 g/mol

    * Väte (H):1,01 g/mol

    * Kväve (n):14,01 g/mol

    * Syre (O):16,00 g/mol

    Molmassa av urea (CH₄N₂O) =(12,01) + (4 * 1,01) + (2 * 14,01) + (16,00) =60,06 g/mol

    2. Beräkna urea -molen:

    * Mol =massa / molmassa

    * Moll av urea =5,6 g / 60,06 g / mol =0,0932 mol

    3. Beräkna antalet molekyler:

    * Avogadros nummer =6.022 x 10²³ molekyler/mol

    * Antal ureamolekyler =0,0932 mol * 6,022 x 10²³ molekyler/mol =5,61 x 10² molekyler

    4. Beräkna antalet atomer för varje element:

    * väte (h): Varje ureamolekyl har 4 väteatomer.

    * Antal H -atomer =5,61 x 10² molekyler * 4 Atomer/molekyl =2,24 x 10²³ atomer

    * kol (C): Varje ureamolekyl har 1 kolatom.

    * Antal C -atomer =5,61 x 10² molekyler * 1 Atom/molekyl =5,61 x 10² atomer

    * kväve (n): Varje ureamolekyl har 2 kväveatomer.

    * Antal N -atomer =5,61 x 10² molekyler * 2 Atomer/molekyl =1,12 x 10²³ atomer

    * syre (O): Varje ureamolekyl har 1 syreatom.

    * Antal O -atomer =5,61 x 10² molekyler * 1 Atom/molekyl =5,61 x 10² atomer

    Därför:

    * väte: 2,24 x 10²³ atomer

    * kol: 5,61 x 10² atomer

    * kväve: 1,12 x 10²³ atomer

    * syre: 5,61 x 10² atomer

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com