1. Bestäm molmassan för mangan (MN):
* Molmassan för Mn är ungefär 54,94 g/mol.
2. Beräkna mullvadarna i mangan i 0,1 g av det hydratiserade saltet:
* Steg 1:Hitta massprocenten av MN i det hydratiserade saltet:
* Molmassa av mnso₄ · 4h₂o =223 g/mol (given)
* Massprocent av Mn =(molmassa av Mn / molmassa av MnSO₄ · 4H₂O) * 100%
* Massprocent av Mn =(54,94 g/mol/223 g/mol) * 100% ≈ 24,6%
* Steg 2:Beräkna massan av Mn i 0,1 g av det hydratiserade saltet:
* Massa av Mn =0,1 g * 24,6% =0,0246 g
* Steg 3:Beräkna molen hos Mn:
* Mol av Mn =massa av Mn / molmassa av Mn
* Mol av Mn =0,0246 g/54,94 g/mol ≈ 0,000448 mol
Därför finns ungefär 0,000448 mol mangan i 0,1 g Mnso₄ · 4h₂o.