1. Bestäm molmassan för CO2
* Kol (c) har en molmassa på 12,01 g/mol
* Syre (O) har en molmassa på 16,00 g/mol
* Molmassa av CO2 =12,01 g/mol + (2 * 16,00 g/mol) =44,01 g/mol
2. Beräkna mol CO2
* Vi får ett 1,76 g prov av CO2.
* Mol av CO2 =(Mass of CO2) / (Molmassa av CO2)
* Moll av CO2 =1,76 g / 44,01 g / mol =0,04 mol
3. Bestäm molens O2
* Den kemiska formeln CO2 berättar för oss att det finns 2 mol syreatomer för varje 1 mol CO2.
* Mol av O -atomer =0,04 mol CO2 * (2 mol O -atomer / 1 mol CO2) =0,08 mol O -atomer
4. Beräkna antalet O2 -molekyler
* Avogadros nummer säger att det finns 6.022 x 10^23 molekyler i en mol av något ämne.
* Antal O2 -molekyler =(mol O -atomer) * (Avogadros antal)
* Antal O2 -molekyler =0,08 mol * (6,022 x 10^23 molekyler/mol) =4,82 x 10^22 molekyler
Därför finns det cirka 4,82 x 10^22 O2 -molekyler i ett 1,76 g prov av CO2.